Substructural logics: semantics, proof theory, and applications

26–28 February 2018, Vienna (Austria)

Second SYSMICS Workshop

Giada Coppi

MONDAY, FEBRUARY 26


8:30-8:55 Registration


8:55-9:00 Welcome


9 - 9:55 Invited talk: David Pym

"Logic as a modelling technology: resource semantics, systems modelling, and security" [Abstract]   [Slides]

9:55 - 10:20 Didier Galmiche, Pierre Kimmel and David Pym

"An Epistemic Resource Logic Based on Boolean BI" [Abstract]

10:20 - 11 Coffee break


11 - 11:25 Revantha Ramanayake

"Syntactic Decidability and Complexity Upper Bound for the Logic of Bunched Implication BI" [Abstract]   [Slides]

11:25 - 11:50 Dominique Larchey-Wendling

"Mechanising Undecidability Results in Coq: Elementary Linear Logic and Boolean BI" [Abstract]   [Slides]

11:50 - 12:15 Vijay D'Silva, Alessandra Palmigiano, Apostolos Tzimoulis and Caterina Urban

"A proof-theoretic approach to abstract interpretation" [Abstract]

12:15 - 14:00 Lunch


14:00 - 14:55 Invited talk: Philip Wadler

"Propositions as Sessions" [Abstract]   [Slides]

14:55 - 15:20 Jorge A. Pérez

"The Challenge of Typed Expressiveness in Concurrency" [Abstract]

15:20 - 16:00 Coffee break


16:00 - 16:55 Invited talk: Matteo Maffei

"Security and Privacy by Typing in Cryptographic Systems" [Abstract]   [Slides]

16:55 - 17:20 Giuseppe Primiero

"A Substructural Modal Type Theory to Handle Mobility Failures in Distributed Computing" [Abstract]   [Slides]

17:20 - 17:45 Federico Aschieri, Agata Ciabattoni and Francesco A. Genco

"Logic-based Concurrent λ-Calculi" [Abstract]

TUESDAY, FEBRUARY 27


9 - 9:55 Invited talk: Francesco Paoli

"The Archimedean Property: New Horizons and Perspectives" (joint work with Antonio Ledda and Constantine Tsinakis) [Abstract]

9:55 - 10:20 José Gil-Férez, Peter Jipsen, George Metcalfe and Constantine Tsinakis

"The Amalgamation Property for Semilinear Commutative Idempotent Residuated Lattices" [Abstract]   [Slides]

10:20 - 11:00 Coffee break


11:00 - 11:25 Nick Galatos and Adam Přenosil

"On an Equivalence between Integral and Involutive Residuated Structures" [Abstract]   [Slides]

11:25 - 11:50 Stefano Aguzzoli, Matteo Bianchi and Diego Valota

"The Classification of All the Subvarieties of DNMG" [Abstract]   [Slides]

11:50 - 12:15 Stefano Bonzio, Andrea Loi and Luisa Peruzzi

"Dualities for Plonka Sums of Algebras" [Abstract]   [Slides]

12:15 - 14:00 Lunch


14:00 - 14:25 Nissim Francez and Michael Kaminski

"Structural Rules for Multi-valued Logics" [Abstract]   [Slides]

14:25 - 14:50 Michele Pra Baldi, Stefano Bonzio and Tommaso Moraschini

"Logics of Variable Inclusion" [Abstract]   [Slides]

14:50 - 15:15 Luigi Santocanale and Maria Joāo Gouveia

"Mix ⋆-Autonomous Quantales and the Continuous Weak Bruhat Order" [Abstract]

15:15 - 15:55 Coffee break


15:55 - 16:20 Luca Tranchini and Gianluigi Bellin

"A Refutation Calculus for Intuitionistic Logic" [Abstract]

16:20 - 16:45 Arnon Avron

"Purely Relevant Logics with Contraction and Its Converse" [Abstract]   [Slides]

16:45 - 17:10 Petr Cintula, José Gil-Férez, Tommaso Moraschini and Francesco Paoli

"An Abstract Approach to Consequence Relations II" [Abstract]   [Slides]


19:00 SOCIAL DINNER (Restaurant Waldviertlerhof)

Address: Schönbrunner Str. 20, 1050 Wien


Directions: Take the U4 metro line to the Station Pilgramgasse (travelling from the workshop venue, take the U4 from the nearby Station Roßauer Lände in the direction of Hütteldorf). Exit the metro station and walk along Pilgramgasse for 140m (if you cross the Wien river, then you are walking in the wrong direction!) and take a left at Schönbrunner Strasse. Walk for 250m and the restaurant will be on your left.


WEDNESDAY, FEBRUARY 28


9 - 9:55 Invited talk: Alwen Tiu

"A proof theory for dual nominal quantifiers" [Abstract]   [Slides]

9:55 - 10:20 Lutz Straßburger

"On the Normalization of Combinatorial Proofs for Classical and Intuitionistic Logic" [Abstract]

10:20 - 11 Coffee break


11 - 11:25 Andrea Aler Tubella and Alessio Guglielmi

"Subatomic Proof Systems" [Abstract]   [Slides]

11:25 - 11:50 Marianna Girlando, Sara Negri and Nicola Olivetti

"Internal and Labelled Sequent Calculi: An Equivalence Result for Conditional Logic V" [Abstract]

11:50 - 12:15 Matthias Baaz

"Fast Cut-elimination for Intuitionistic Logic" [Abstract]

12:15 - 12:40 Giuseppe Greco, Fei Liang and Alessandra Palmigiano

"Measurable Kleene Algebras and Structural Control" [Abstract]   [Slides]


12:40 - 14:20 Lunch


14:20 - 15:15 Invited talk: Elaine Pimentel

" A unified view of modal and substructural logics" [Abstract]   [Slides]

15:15 - 15:40 Carlos Olarte, Kaustuv Chaudhuri, Joelle Despeyroux and Elaine Pimentel

"Hybrid Linear Logic, Revisited" [Abstract]   [Slides]


15:40 - 16:20 Coffee break


16:20 - 16:45 Samuel Balco, Giuseppe Greco, Alexander Kurz, M. Andrew Moshier, Alessandra Palmigiano and Apostolos Tzimoulis

"Proper Display Calculus for First-order Logic" [Abstract]

16:45 - 17:10 Kaustuv Chaudhuri, Leonardo Lima and Giselle Reis

"Formalized Meta-theory of Sequent Calculi for Substructural Logics" [Abstract]

17:10 - 17:35 Timo Lang

"Remarks on the Exponential Rules in Linear Logic" [Abstract]   [Slides]

17:35 - 17:40 Closing


17:40 Prosecco Toast